Акупунктура

Акупунктура (голковколювання) – лікувальна система дії на біологічно активні точки спеціальними тоненькими голочками.

Що таке біологічно активні точки?

Біологічно активні точки (БАТ) – це точки на тілі людини розміром до 5 мм2, які зовні не відрізняються від звичайних ділянок тіла. Вчені дослідили в зоні БАТ ряд особливостей, а саме: ці зони містять велику кількість нервових закінчень, капілярів та лімфатичних судин; скупчення клітин, які синтезують біологічно активні речовини та приймають участь в судинній регуляції. В цих точках знижений електричний опір, підвищена електрична провідність, змінено теплове випромінювання.

Точки не існують самі по собі хаотично, вони знаходяться на так званих лініях – меридіанах, по яких, за думкою східних мудреців, тече життєва енергія. Кожна з точок має свою функцію.

Ви запитаєтеяк можна вірити в існування меридіанів, яких ми не бачимо? У відповідь мені хочеться відповісти цитатою з книги У Цин Чжун «Інструкція по застосування людського організму»: «Найбільш унікальним в інформаційних системах є їх програмне забезпечення – «софт». Це перша річ, створена людиною, яку неможна побачити очима і зрозуміти, де вона схована в комп`ютері. Якщо, не знаючи про існування програмного забезпечення, просто розібрати комп`ютер на запчастини, довести існування програми неможливо»…

Механізм впливу. Вплив на БАТ може здійснюватись за допомогою голки (акупунктура), теплого прогрівання полинною сигарою (моксатерапія), масажу (акупресура), банок (вакуум-терапія), насіння (цубо терапія). Тому в нас в країні офіційна спеціальність названа «рефлексотерапія», щоб узагальнити всі методи дії на точки. Хоча, особисто мені цей термін не подобається. Корінь «рефлекс» бентежить, говорячи нібито про поверхневу рефлекторну дію. Звичайно, цей вплив ніхто не відміняв.

Згідно західної теорії механізму дії акупунктури – вплив на точку збуджує нервові рецептори на шкірі і передає далі в спинний та головний мозок. Оскільки внутрішні органи мають представництва на шкірі (зони Захар`їна-Геда), вплив на певні ділянки шкіри далеко від органу по вісцеральним рефлексам буде чинити на органи безпосередній вплив. І, навпаки, патологія органу буде проявлятись дискомфортом або болями віддаленої зони. Наприклад, віддалена зона жовчного міхура розташована в середній третині зовнішньої поверхні гомілки. Саме там проходить частина меридіану жовчного міхура.

А якщо подивитись глибше – чудові результати лікування болю, порушень сну, емоційних розладів, алергії, псоріазу та інших проблем зі здоров`ям не можуть знайти пояснення тільки в рефлекторній дії. Мова йде про глибинний вплив на організм. Східна теорія говорить, що будь-яке захворювання пов`язане з порушенням циркуляції життєвої енергії в меридіанах, тому грамотний вплив на активні точки буде відновлювати життєву енергію та лікувати хворобу.

Сучасні дослідження свідчать про наявність нової анатомічної системи в організмі – так званої, первинно-судинної системи, як про матеріальну основу меридіанів. Дослідження в цьому напрямку тривають, слідкуємо за результатами.

Показанням для акупунктурного лікування може бути будь-яка патологія, все залежить від тяжкості захворювання та кваліфікації лікаря. До протипоказань відносять наявність злоякісних новоутворень, інфекційні хвороби та гострі психози.

Трішки історії. За даними сучасної літератури, акупунктура народилася на Сході в 27-28 сторіччях до н.е під час правління першого імператора Китаю Фу-Си. За легендою одного з підлеглих до імператора, камінчик, який вдарив по нозі імператора, миттєво припинив йому головний біль.

Згідно інших гіпотез акупунктура виникла в кінці Палеоліту (близько 10 тис років до н.е.) та була універсальною системою лікування, яка поширювалась по всій земній кулі.

Цікаві археологічні знахідки кінця 19-20 сторіччя нашої ери це підтверджують:

Єгипет – папіруси, які знайдені в пірамідах містять опис активних точок, меридіанів та шляхи циркуляції енергії в них  (27- 31 сторіччя до н.е.).

Греція – труди Гіпократа (460-377р. до н.е) містять опис точок на вусі для лікування сексуальних розладів, проблем із заплідненням та менструальним циклом. Він також прийшов до висновку, що стимуляція певних зон вуха може зняти біль.

Австрія – 1991р. знайдене муміфіковане тіло, вік якого 5300 років, тобто Він жив до 33 сторіччя до н.е. На його тілі були знайдені татуювання, які чітко відповідали точкам акупунктури; використання яких впливало на попереково-крижову ділянку хребта та колінні суглоби. Вік цієї мумії свідчить про використання акупунктури на території Європи за 2000 років раніше, ніж в Китаї!

Перу – також було знайдене муміфіковане тіло жінки, татуювання на тілі якої чітко відповідали точкам акупунктури та були нанесені в шийно-комірцевій ділянці. Напевно, патологія хребта не давала нашим пращурам спокійно жити навіть в ті далекі часи.

Україна. Наші пращури також не відставали. Вища каста запорізьких козаків – козаки-характерники була знайома з топографією БАТ, вплив на які здійснявся під час бойового гопака. Крім того, вони добре володіли своїм тілом за допомогою енергетичних практик, знали секрети цілющих трав.

Різноманітна географія археологічних знахідок, переважна більшість яких старше, ніж перші письмові згадки про акупунктуру в Китаї, дозволяє думати про єдину лікувальну систему, яка була поширена в давні часи.

Цікавий факт  – Чітка анатомія невидимих точок та меридіанів не змінилась з моменту перших згадок про неї (5000 років тому) до сьогоднішнього дня, хоча анатомія людини як наука про побудову тіла (м`язів, кісток, судин, нервів, внутрішніх органів тощо), яка вдвічі молодше, зазнавала постійних змін та доповнень з 648-330 р до н.е. до наших днів. Хто знає – може, знання про акупунктуру були передані нам більш високорозвиненими пращурами?