Акупунктура в реанімаційній практиці (цікавий випадок)

Чіжикова М.Є.

Голковколювання (акупунктуру) ми, в основному, використовуємо для відновлення функцій організму в реабілітації, але бувають випадки, коли, на жаль, в критичних ситуаціях перевірені ліки не діють…

Під час моєї роботи в палаті інтенсивної терапії (ПІТ) неврологічного відділення спостерігався один цікавий випадок.

Хвора 65 років поступила до ПІТ з діагнозом: Стан після судомного нападу. ГПМК в судинах ВББ? ГХІІІ, ревматизм, аортальний стеноз ІІІ. Об`єктивно: стан хворої важкий, свідомість по типу оглушення, за ШКГ 13 балів, хвора худощава, шкірні покрови рожеві, Над легенями дихання з жорстким відтінком, тони серця приглушені, грубий систолічний шум над аортою. Периферичні набряки відсутні. АТ 120/80 мм рт ст.

В неврологічному статусі – свідомість на рівні оглушення, менінгеальні знаки негативні, сухожилкові рефлекси D=S, патологічні – відсутні. Сила та тонус м`язів – без патологічних відхилень, 5 балів D=S, парезів немає.

За 2 дні перебування в ПІТ стан хворої покращився – свідомість ясна, самостійно сідає в ліжку, чітко виконує інструкції. За даними МРТ: гострої вогнищевої патології не виявлено, ознаки дисциркуляторної енцефалопатії.

Хвора була переведена до неврологічного відділення, але через 4 дні її стан різко погіршав у зв`язку з декомпенсацією аортального стенозу, яка виражалась в наявності вологих хрипів в нижніх відділах легенів, вираженої задишки в спокої; добовий діурез склав 50 мл (!), незважаючи на введені добові дози діуретиків. Інтенсивна терапія, направлена на розвантаження малого кола кровообігу, яку проводили сумісно невролог, кардіолог та анестезіолог-реаніматолог, на жаль, не призводила до позитивної динаміки.

Оскільки ситуація ставала критичною, вирішила спробувати голковколювання, пам`ятаючі, що функція саме каналу Легенів регулювати шляхи води – направляти їх вниз до Сечового Міхура, який їх виводить. Легені також опускають Ци до Нирок. Легені є контрлатеральним каналом Сечового міхуру, а контрлатеральним каналом товстого кишечника є Нирки.

Голки були поставлені через 6 годин після введення останньої порції діуретиків нагадаю, (період напіввиведення фуросеміду 0,5-1 година та торасеміду – 3-4 години відповідно). Були взяті точки симетричного балансу – R3, R7, P9, P8, P5, Gi5, Gi3, V65, V60, експозиція – 40 хвилин. На ранок отримали 700 мл сечі, хвора через деякий час була виписана з відділення в задовільному стані.

Такі випадки примушують задуматись над справжніми механізмами впливу на акупунктурні точки, над більш глибоким розумінням східних уявлень щодо природи людського тіла.